Wycieczka do Muzeum Ratujących Żydów w czasie II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej.

7/11/2023

W dniu 7 listopada 26 uczniów technikum i klas branżowych  uczestniczyło w wycieczce do Markowej, w czasie której zwiedzili Muzeum Polaków Ratujących Żydów w czasie II wojny światowej im. Rodziny Ulmów.

Jak podkreśliła pani przewodnik wystawa stała poświęcona jest bohaterom, którzy z narażeniem własnego życia ratowali miejscowych Żydów. Większość żydowskich mieszkańców Markowej zginęła w latach okupacji a jedynie nielicznym udało się przeżyć dzięki pomocy i wsparciu Polaków.

Józef i Wiktoria Ulmowie za pomoc udzieloną ośmioosobowej grupie Żydów  zostali zamordowani w marcu 1944 roku. Za ten czyn zostali pośmiertnie uhonorowani tytułem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. Beatyfikacja rodziny odbyła się 10 września 2023r. W muzeum znajdują się unikatowe fotografie, interesujące filmy dokumentalne i materiały archiwalne. Multimedialne opracowania i eksponaty przybliżają tragiczne historie z przeszłości. Umileniem tego ciekawego dnia była projekcja filmu „Miało cię nie być”, który uczniowie obejrzeli w kinie Helios w Galerii Rzeszów.

Aktualności

Otwórz się na Europę razem z nami!

Projekty mobilności w zsb brzozów
Już dziś rozpocznij swoją przygodę z Erasmus+ i wyjedź na praktyki zagraniczne!

Nasi partnerzy